Re: Propozycje i uwagi

61
Ale to w sumie po co?
Zwykł być Rodowitym Sępem, Chciwym ścierwem zachodu, Niehonorową plagą zdrady, Zdrajcą narodów, Szacunek monetą wyrabiającym, Niemiłym wszelkim cnotom, Zniesławionym imieniem, Parszywym Kłamcą, Jadowitym Mówcą i Obrazą dla domeny króla
Obrazek

Re: Propozycje i uwagi

64
Hej!
Taka propozycja:
Może założymy jakiś temat w karczmie/gdzieś indziej o złowieszczej nazwie CMENTARZYSKO (tudzież katakumby, lub zielona łączka) gdzie zrobimy listę uśmierconych postaci? (Imię, nick gracza, powód śmierci, link do historii, ewentualny komentarz). Sądzę, że mogłoby być ciekawe. Jakby coś, mógłbym się tym zająć.
Obrazek

Mistrz & Czeladnik Fanpage

Re: Propozycje i uwagi

66
Czekając na odpis, oraz na jakiegoś podopiecznego wpadłem na pewien pomysł, który chciałbym wam przedstawić.

Na Herbii działa wiele organizacji, ale ogółowi znana jest jedna, lub dwie, może trzy. Chociaż we fabule prawdopodobnie nie jedna się pojawiła i bez słuchu zaginęła, a nie musi przecież tak być. Istniejąc mogą nadawać pewnego życia fabule i spójności. Dodatkowo, może i by trochę dodawała roboty bardom, ale jednocześnie, ułatwiała ją.

Karty organizacji, wymyślone częściowo na podstawie kart NPC. Wzmacniałyby odgrywanie postaci związanych z jakimiś organizacjami, co więcej zachęcałyby graczy do tworzenia takowych, czy też dołączania do już istniejących i wspinaniu się po schodach kariery. Można by nawet dodać medal dla tych, którzy doszliby do władzy w jakiś stowarzyszeniach. Oczywiście ograniczyć tylko do takich, które posiadają odpowiednią ilość członków, czy to innych graczy, czy też NPC. Chyba jedynym minusem, byłoby to, że trzeba byłoby takie karty organizacji tworzyć.

Przykładowy wygląd wzoru takiej karty stworzyłem i jeśli pomysł zostanie zaakceptowany, z chęcią mogę zająć się jego dopracowaniem.
Spoiler:

Co więcej proponuję, aby cześć karty organizacji była dostępna tylko dla bardów i administracji, ale to można omówić już po wstępnym zatwierdzeniu, bądź odrzuceniu pomysłu.
Obrazek

Re: Propozycje i uwagi

67
Not bad. Ale ale: jak je zebrać i wyselekcjonować? Czy każdy by mógł swoją organizację zgłosić? Dobrze byłoby to nieco ograniczyć do największej, faktycznie pojawiającej się w licznych postach grupy... grup.
A co do proponowanej karty: dodałbym jeszcze zbiór - członkowie. Łatwo byłoby sprawdzić kto za Sakirem...
Obrazek

Mistrz & Czeladnik Fanpage

Re: Propozycje i uwagi

68
A jak dla mnie to może niepotrzebne... w każdym razie, jestem sceptycznie do tego nastawiona. Są w bibliotece teksty, jak ktoś chce stworzyć własną organizację, może to przecież zrobić, napisać odpowiedni tekst i po akcepcie wrzucić do odpowiedniego działu. A i nie jestem pewna, czy komuś po jednym queście, gdzie nabąknął o owej organizacji będzie się chciało nawet robić coś takiego. W każdym razie, nie widzę sensu w robieniu takich kart, ale to moja subiektywna opinia.

Re: Propozycje i uwagi

69
jak je zebrać i wyselekcjonować? Czy każdy by mógł swoją organizację zgłosić?
Osobiście może za bardzo ufam w rozsądek graczy, oraz to że nie będą tworzyć karty dla czterech przekupek, chcących plotkować o wszystkim. Zawsze gdy zajdzie potrzeba karty pisane przez graczy mogą przechodzić przez ręce bardów, a te mające większy wpływ na fabułę, będące silniejsze politycznie, jak na przykład zakon Sakira.
Są w bibliotece teksty, jak ktoś chce stworzyć własną organizację,
To prawda, lecz przede wszystkim nową mechanikę kieruję do graczy, którzy dopiero chcą stworzyć organizację. To prawda, najpierw trzeba opisać wszystko w fabule, ale to oczywiste, jednak sporo graczy nie zagląda na chat, a jeszcze więcej robi to na chwilę i sporadycznie. Nie wiedzą też co się dzieje w fabule, a to może ich zachęcić do zbliżenia się fabularnego z kimś innym w ramach jednej organizacji, przykładowo w tajnym stowarzyszeniu nekromantów.
A i nie jestem pewna, czy komuś po jednym queście, gdzie nabąknął o owej organizacji będzie się chciało nawet robić coś takiego.
Proponuję luźną formę tych kart, aby nie było potrzeby zapisywania każdej organizacji, tylko te silniejsze, mające większe znaczenie fabularne, na przykład jakiś bank krasnoludzki, czy może ród szlachecki.
Obrazek

Re: Propozycje i uwagi

70
Ja za to stanę się ptasim mediatorem w tej dyskusji, a tak naprawdę wypowiem swoje zdanie na ten temat. Tworzenie nowego działu z kartami jest idealistycznym pomysłem, ale uważam, że umrze w naturalny sposób i zniknie z herbii jak spis poszukiwanych przestępców. Fajna inicjatywa ale wbrew pozorom nie trafna na realia pbfow. Przynajmniej naszego. Nie mniej jednak widzę potrzebę zgromadzenia wiedzy na temat choćby grup przestępczych działających w Herbii. Sam na potrzeby stworzyłem lub rozwinąłem już istniejące na terenie Ujścia. Stąd wyciągnąć można pewien wniosek- jeżeli mamy chętnego Rothern mógłby ktoś stworzyć taki własny opis do biblioteki. I wbrew przeświadczeniu można edytować istniejące teksty i rozszerzać je o nowe informacje. Tak było choćby z dodaniem przeze mnie opisu kilku bestii do tekstu Hontka.

Re: Propozycje i uwagi

71
Ja się tutaj najbardziej przychylę do wersji Sylviusa. Osobny dział - nie, ale temat w Bibliotece, gdzie będzie się dodawać opisy istniejących organizacji - pewnie. Nawet nie tyle jako pomoc do tworzenia nowych, a właśnie raczej jako zachęta do wykorzystywania i zasilania szeregów tych już istniejących. Bo faktycznie tak jest, że na potrzeby swoich wątków tworzymy jakieś organizacje, a później nikt poza naszymi graczami o nich nie wie, podczas gdy właśnie mogłyby im się przydać, a ich szersze wykorzystanie dodałoby spójności ogólnej fabule forum.

Forma tych kart organizacji jest jak dla mnie w porządku, faktycznie można dodać też punkt, w którym wypisze się jej członków (i graczy, i przewijających się w wątkach NPCów). Oczywiście nie zawsze wszystko musi być w tej karcie dookreślone, fajnie zawsze zostawić trochę swobody, ale dobrze byłoby zgromadzić w tym miejscu te opisane już w wątkach fakty, żeby później sobie nawzajem nie zaprzeczać, a i nie musieć się przekopywać przez całe forum w poszukiwaniu jakiejś drobnej informacji.
Obrazek
Specjalny medal od Aod. I od Kota.

Re: Propozycje i uwagi

72
Mnie się pomysł podoba. Sam jeszcze przed stworzeniem konta czytałem wpisy z atlasu o świecie, magii etc. i w międzyczasie wpadłem na pomysł stworzenia własnego bractwa. A w ten sposób mógłbym nadać mu życia, tak, że rzeczywiście wszyscy by o nim wiedzieli i również mogli z nim mieć styczność. I tak jak wspomniała Aishele przede mną
na potrzeby swoich wątków tworzymy jakieś organizacje, a później nikt poza naszymi graczami o nich nie wie, podczas gdy właśnie mogłyby im się przydać, a ich szersze wykorzystanie dodałoby spójności ogólnej fabule forum.
Tak więc ja jestem jak najbardziej za skorzystaniem z tego pomysłu.
"Jeśli myślisz, że jesteś zbyt mały by coś zmienić, spróbuj zasnąć z komarem latającym nad uchem"

Re: Propozycje i uwagi

73
Patrząc np. na działanie takiego systemu na Leviathanie (przynajmniej kiedyś) i efekt w postaci zakładania przez niekoniecznie aktywnych użytkowników pierdyliarda „organizacji” zrzeszających po dwóch członków lub nawet mniej (bo wbijam i tworzę maga, to stworzę od razu własną gildię) — nie widzę, jakie by to mogło wymierne korzyści przynieść forum i graczom, poza dodatkowym zapchaj-dziura-lej-wodę działem w typie wszelkiego rodzaju relacji, zaklepywaczy avatarów, retrospekcji czy skrzynek na pocztówki. Let’s not be that kind of forum.

Za to uporządkowanie trochę tematu i wydzielenie np. osobnego artykułu w Atlasie, który zebrałby i podsumował istniejące ważne ugrupowania na ziemiach Herbii (Syndykat Tygrysa, grupa przestępcza Kali, Zakon Sakira itd.) jest bardzo dobrym pomysłem, zawsze łatwiejsze do przyswojenia są informacje znalezione w jednym miejscu, a nie rozsiane po opisach miast oraz krain. Jak ktoś rzeczywiście by się napalił na stworzenie nowej organizacji, to przecież artykuły do Biblioteki kadra forum przyjmuje nie od dziś albo można zapracować na to fabularnie; dzięki temu łatwiej byłoby odsiewać puste makiety od tego, co warto przenieść do „kanonu” i np. dodać do atlasowego zbioru. Na marginesie już, moim zdaniem prowadzenie spisu powszechnego postaci przynależących do danych ugrupowań trochę gryzie się z umowną „tajnością” pełnych informacji o PC-tach i znów trąci tym SLowskimi relacjami, spisami graczy itp. Artykuł, niemniej, byłby użyteczny. Tylko trzeba znaleźć frajera do napisania go.

Wróć do „Archiwum”